DOWNLOAD FREE!!!Download Free Jamb Past Question For All Subject On Vastlearners.com

WAEC Timetable And Registration Details For 2019/2020 WAEC Examination

Is waec timetable for 2019 out? The answer to this question is yes. The West African and Examination Council WAEC has released the WAEC 2019/2020 Timetable for May/June WAEC Examination. I know you will be doubting if this is really true. Read this article from beginning to the end and all your questions about 2019 waec will be answered. In this post i compiled the official waec timetable for 2019 and some other relevant information about 2019 registration.

The waec time table in this post is not only for Nigerians, It covers all the country that participate in WAEC Examination which includes Ghana, Sierra Leon, Gambia, and Zambia.  I have also complied full WAEC syllabus and many hot topics for 2019 waec. As a WAEC candidate you should download waec syllabus for all subjects.

Some of the question related to this 2019 waec timetables are:

  • When will waec 2019 start?
  • Is waec 2019 timetable really out?
  • When will waec timetable be out for 2019/2020?
  • How can I get real waec timetable to download?

WAEC Timetable For May/June 2019/2020

The 2019/2020 West African Examinations Council (WAEC) timetable for the May/June examinations (for school candidates) is not yet out. We will upload the timetable once is out. So bookmark this page for update.

According to the timetable, The West African Senior School Certificate Examination (WASSCE) for school candidates, 2019, commences on 3rd April, 2018 end ends on 15th May, 2018.

Tuesday, 27th March, 2019

  • Stenography 3(Shorthand & Word Processing)** – 09:30 a.m. – 11:08 a.m.
  • Furniture Making 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Furniture Making 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:15 p.m.
  • Automobile Parts Merchandising 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Automobile Parts Merchandising 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Data Processing 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Data Processing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Wednesday, 28th March, 2019

  • Stenography 2(Essay)** – 09:30 a.m. – 10:10 a.m.
  • Stenography 1(Objective)** – 10:10 a.m. – 10:50 a.m.
  • Auto Electrical Works 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Auto Electrical Works 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.
  • Air-conditioning and Refrigeration 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
  • Air-conditioning and Refrigeration 1 (Objective)** – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.
  • Auto Body Repairs and Spray Painting 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
  • Auto Body Repairs and Spray Painting 1 (Objective)** – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.
  • Visual Art 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 5:00 p.m.
  • Visual Art 1 (Objective) – 5:00 p.m. – 5:50 p.m.

Tuesday, 3rd April, 2019

  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Chemistry 3( Alternative D) (Alternative to Practical Work) **** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Music 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Music 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Auto Mechanics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
  • Auto Mechanics 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.

Wednesday, 4th April, 2019

  • Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
  • Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 12:40 p.m – 3:25 p.m. (2nd Set)
  • Physics 3 Alternative D (Alternative to Practical Work)**** – 09:30 a.m. – 12:15 p.m.
  • History 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • History 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Thursday, 5th April, 2019

  • Literature-In-English 2 (Prose) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
  • Literature-In-English 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
  • Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Foods and Nutrition 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:15 p.m.
  • Foods and Nutrition 1 (Objective) – 3:15 p.m. – 4:15 p.m.
  • Engineering Science 2 (Essay)*** – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.
  • Engineering Science 1 (Objective)*** – 3:45 p.m. – 4:30 p.m.
  • Picture Making 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Picture Making 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

Friday, 6th April, 2019

  • Shorthand – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
  • Geography 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Geography 1(Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Physics 3 (Practical) ( Alternative B) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
  • Health Science 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
  • Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2nd Set)
  • Health Science 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.
  • Health Education 2 (Essay) ** – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
  • Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Health Education 1 (Objective) ** – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.
  • Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Monday, 9th April, 2019

  • Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 09:30 a.m. – 12:00 noon
  • Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Tuesday, 10th April, 2019

  • Christian Religious Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Christian Religious Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Islamic Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Islamic Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • West African Traditional Religion 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
  • West African Traditional Religion 1 (Objective)* – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.
  • Chemistry 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Chemistry 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Wednesday, 11th April, 2019

  • Civic Education 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Civic Education 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Management-In-Living 2 (Essay)*/*** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Management-In-Living 1 (Objective)*/*** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Building Construction 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Building Construction 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.
  • Computer Studies 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Computer Studies 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
  • ICT (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • ICT (Elective) 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Thursday, 12th April, 2019

  • English Language 2(Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • English Language 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • ” Language 3 (Test of Orals)** /**** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

Friday, 13th April, 2019

  • Hausa 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Hausa 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Igbo 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Igbo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Yoruba 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Yoruba 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Edo 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Edo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Efik 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Efik 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Ibibio 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Ibibio 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Clerical Office Duties 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
  • Clerical Office Duties 1 (Objective) – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.

Monday, 16th April, 2019

  • Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Biology 3(Alternative B) (Alternative to Practical Work) **** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Literature-In-English 3(Drama & Poetry) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m.

Tuesday, 17th April, 2019

  • Economics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Economics 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 3:00 p.m. – 5:30 p.m.
  • Clothing and Textiles 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
  • Clothing and Textiles 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:30 p.m.

Wednesday, 18th April, 2019

  • General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon.
  • General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.

Thursday, 19th April, 2019

  • Dagaare (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Dagbani (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Dangme (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Ewe (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Fante (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Ga (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Gonja (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Kasem (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Nzema (Elective) 1 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Financial Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon
  • Financial Accounting 1 (Objective) – 12:00 noon – 1:00 p.m.
  • Dagaare (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Dagbani (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Dangme (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Ewe (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Fante (Elective) 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Ga (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Gonja (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Kasem (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Nzema (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Biology 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:40 p.m.
  • Biology 1 (Objective) – 3:40 p.m. – 4:30 p.m.

Friday, 20th April, 2019

  • Physics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11.00 a.m.
  • Physics 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:15 p.m.
  • Geography 3(Practical and Physical Geography) – 3:00 p.m. – 4:50 p.m.
  • Ceramics 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Ceramics 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
  • Forestry 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Forestry 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Monday, 23rd April, 2019

  • Government 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Government 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Visual Art 3A (Drawing) – 2:00 p.m. – 5:00 p.m.

Tuesday, 24th April, 2019

  • Machine Woodworking 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Machine Woodworking 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Sculpture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Sculpture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 1hr 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Carpentry and Joinery 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Carpentry and Joinery 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 11:45 a.m.
  • Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
  • General Knowledge in Art 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
  • General Knowledge in Art 1 (Objective)* – 3:30 p.m. – 4:20 p.m.
  • Commerce 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Commerce 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

Wednesday, 25th April, 2019

  • Business Management 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Business Management 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Jewellery 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Jewellery 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Painting and Decorating 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Painting and Decorating 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Computer Studies 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Computer Studies 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)
  • Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
  • Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2ndSet)
  • Garment Making 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 2:40 p.m.
  • Garment Making 1 (Objective)** – 2:40 p.m. – 3:25 p.m.
  • Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 2:00 p.m. – 4:45 p.m.
  • Garment Making 3(Alternative to Practical Work)** – 4:00 p.m. – 4:45 p.m.

Thursday, 26th April, 2019

  • General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Agricultural Science 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Agricultural Science 3 (Practical) – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • General Agriculture 3 (Practical) * – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • General Agriculture 3 (Practical) * – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)
  • Applied Electricity 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Applied Electricity 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
  • Basic Electricity 2 (Essay) ** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Basic Electricity 1 (Objective) ** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Friday, 27th April, 2019

  • Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:15 a.m.
  • Tourism 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:20 a.m.
  • Tourism 1 (Objective)** – 11:20 a.m. – 12:00 noon
  • Mining 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:35 a.m.
  • Mining 1 (Objective)** – 11:35 a.m. – 12:15 p.m.
  • Bookkeeping 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Bookkeeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Store Keeping 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Store Keeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • ICT (Elective) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • ICT (Elective) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)
  • Upholstery 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Upholstery 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Office Practice 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
  • Office Practice 1 (Objective)** – 4:10 p.m. – 5:10 p.m.

Monday, 30th April, 2019

  • Agricultural Science 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
  • Agricultural Science 1 (Objective) – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.
  • General Agriculture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • General Agriculture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Textiles 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Textiles 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Technical Drawing 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.
  • Technical Drawing 1 (Objective) – 3:45 p.m. – 4:45 p.m.

Wednesday, 2nd May, 2019

  • Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Cosmetology 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:50 a.m.
  • Cosmetology 1 (Objective)** – 10:50 a.m. – 11:30 a.m.
  • Dyeing and Bleaching 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:10 a.m.
  • Dyeing and Bleaching 1 (Objective)** – 11:10 a.m. – 11:55 a.m.
  • Leather Goods Manufacturing and Repairs 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Leather Goods Manufacturing and Repairs 1 (Objective)**  – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • WAEC Timetable
  • Typewriting – 09:30 a.m. – 12:10 p.m. (1st Set)
  • Typewriting – 12:30 p.m. – 3:10 p.m. (2ndSet)
  • Cosmetology 3 (Alternative to Practical Work)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • GSM Phone Maintenance and Repair 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.
  • GSM Phone Maintenance and Repair 1 (Objective)** – 3:45 p.m. – 4:30 p.m.
  • Animal Husbandry ( Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.
  • Store Management 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Store Management 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
  • Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:15 p.m.
  • Electrical Installation and Maintenance Work 1 (Objective)** – 4:15 p.m. – 5:00 p.m.
  • Photography 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Photography 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Thursday, 3rd May 2019

  • French 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
  • French 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
  • Metalwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
  • Metalwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
  • Arabic 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Arabic 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

Friday, 4th May, 2019

  • Social Studies 2 (Essay)* 3hrs 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m.(2nd Set)
  • Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
  • Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
  • Auto Electrical Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Auto Electrical Works 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Auto Mechanical Work 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:00 noon (1st Set)
  • Auto Mechanical Work 3 (Practical)** – 12:30 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)
  • Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
  • Social Studies 1 (Objective)* – 2:00 p.m. – 2.50 p.m.
  • Printing Craft Practice 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
  • Printing Craft Practice 3 (Practical)** – 11:00 a.m. – 12:00 noon (2nd Set)
  • Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
  • Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
  • Visual Art 3B (Creative Design) 3hrs 2:00 p.m. – 5:00 p.m.

Monday , 7th May, 2019

  • Physical Education 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:50 a.m.
  • Physical Education 1 (Objective) – 10:50 a.m. – 11:40 a.m.
  • Leatherwork 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Leatherwork 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Music 3A (Aural) – 1:00 p.m. – 1:45 p.m.
  • Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Home Management 3 (Practical ) Planning Session – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Tuesday, 8th May, 2019

  • Auto Mechanics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Auto Mechanics 3 (Practical) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)
  • Graphic Design 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Graphic Design 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
  • Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Animal Husbandry (Alternative A) 1(Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Woodwork 2 (Essay and Design) – 2:00 p.m. – 4:20 p.m.
  • Woodwork 1 (Objective) – 4:20 p.m. – 5:00 p.m.

Wednesday, 9th May, 2019

  • Insurance 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Insurance 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • English Language 3 (Oral)*/*** – 09:30 a.m. – 10:15 a.m. (1st Set)
  • English Language 3 (Oral)*/*** – 10:40 a.m. – 11:25 a.m. (2nd Set)
  • Photography 3 (Alternative to Practical Work)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Furniture Making 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Furniture Making 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Painting and Decorating 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Painting and Decorating 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 1:30 p.m. (1st Set)
  • Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical)** – 2:00 p.m. – 6:00 p.m. (2nd Set)
  • Dyeing and Bleaching 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 2:00 p.m. (1st Set)
  • Dyeing and Bleaching 3 (Practical)** – 2:15 p.m. – 6:45 p.m. (2nd Set)

Thursday, 10th May, 2019

  • Integrated Science 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Integrated Science 1 (Objective)* – 11:00 a.m. – 12:00 noon
  • Catering Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:20 a.m.
  • Catering Craft Practice 1 (Objective)** – 10:20 a.m. – 11:00 a.m.
  • Radio, Television and Electronic Works 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Radio, Television and Electronic Works 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:15 a.m.
  • Plumbing and Pipe Fitting 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Plumbing and Pipe Fitting 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Printing Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Science (Core) 2 (Essay)*** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Printing Craft Practice 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 11:45 a.m.
  • Science (Core) 1 (Objective)*** – 11:00 a.m. – 12:00 noon
  • Science (Core) 3 (Alternative to Practical Work)*** – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 12:00 noon
  • Marketing 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Marketing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Salesmanship 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Salesmanship 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Auto Mechanical Work 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:45 a.m.
  • Auto Mechanical Work 1 (Objective)** – 11:45 a.m. – 12:30 p.m.
  • Machine Woodworking 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Machine Woodworking 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work)** – 12:00 noon – 12:40 p.m.
  • Carpentry and Joinery 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (1st Set)
  • Carpentry and Joinery 3 (Practical)** – 2:30 p.m. – 4:30 p.m. (2nd Set)
  • Upholstery 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (1st Set)
  • Upholstery 3 (Practical)** – 2:30 p.m. – 4:30 p.m. (2nd Set)

Thursday, 10th May, 2019 to Friday, 1st June, 2019

  • Arabic 3 (Oral)
  • French 3 (Oral)
  • Physical Education 3 (Performance Test)
  • Clothing and Textiles 3 (Practical)
  • Foods and Nutrition 3 (Practical)
  • Home Management 3 (Practical)
  • Music 3B (Performance Test)
    • Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Friday, 11th May, 2019

  • Metalwork 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Metalwork 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:00 noon
  • Basketry 2 ( (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Basketry 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Electronics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Electronics 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Basic Electronics 2 (Essay) ** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Basic Electronics 1 (Objective) ** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Monday, 14th May, 2019

  • Woodwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Woodwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
  • Fisheries (Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Electronics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Fisheries (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.
  • Electronics 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Basic Electronics 3 (Practical) ** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Basic Electronics 3 (Practical) ** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Home Management 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Home Management 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Monday, 14th May, 2019 to Wednesday, 6th June, 2019.

  • Basketry 3 (Project Work)*
  • Ceramics 3 (Project Work)*
  • Graphic Design 3 (Project Work)*
  • Jewellery 3 (Project Work)*
  • Leatherwork 3 (Project Work)*
  • Picture Making 3 (Project Work)*
  • Sculpture 3 (Project Work)*
  • Textiles 3 (Project Work)*
    • 6 hours a day for 5 days for each paper
    • Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Tuesday, 15th May, 2019

  • Applied Electricity 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Applied Electricity 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Basic Electricity 3 (Practical) ** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Basic Electricity 3 (Practical) ** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Health Science 3 (Alternative to Practical Work) – 3:00 p.m. – 4:45 p.m.
  • Health Education 3 (Alternative to Practical Work) ** – 3:00 p.m. – 4:45 p.m.

* Available to candidates in Ghana only

** Available to candidates in Nigeria only

*** Available to candidates in The Gambia and Sierra Leone only

**** Available to candidates in Liberia only

Important Notes about waec 2019 timetable:

  1. Difference in Time on Question Paper and Timetable: Where the duration indicated on the question paper differs from that on the timetable, the one on the question paper should be followed.
  2. Question Papers to be Given Out in Advance of the Dates They Are to be Taken
    • Visual Art 3;
      • Paper 3A – Instructions will be given to schools two weeks before the paper is due to be taken.
      • Paper 3B – Question paper will be given to candidates two weeks before it is due to be taken.
      • ” 3C – Candidates will be required to execute their projects within six months of the examination year. The period of submission of art pieces will be communicated to schools by the Council.
    • General Knowledge-In-Art Paper 3; The question paper for General Knowledge-In-Art 3 will be given to candidates two weeks before the paper is due to be taken.
    • Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical); Question paper will be given to candidates three days before the paper is due to be taken.
    • Project Work Papers; The question papers for project work for Basketry, Graphic Design, Leatherwork, Ceramics, Sculpture, Picture Making, Textiles, Jewellery, Painting & Decoration, Dyeing & Bleaching and Leather Goods Manufacturing & Repair will be forwarded to candidates two weeks in advance of the examination. The exact date for the delivery of question papers to candidates will be communicated to them through their schools.
  3. Extra Time for Blind, Deaf and Dumb Candidates: Blind, deaf and dumb candidates should be allowed one and half times the time allotted to other candidates.

How To Make Good Use Of 2019 WAEC Timetable

I know all waec candidate wishes to pass waec at one sitting. But the problem is are you willing to read and make good grade or are you waiting for weac expo. I will advice you to not involve your self in any waec malpractice. Here are some trick you can use to pass your 2019 waec. Making good use of waec syllabus will help you a lot in passing 2019 waec.  When you have waec time table and syllabus you can now make your reading time table. With the time table you made for your self you can now be able to study ahead, before the examination day. And dont forget to make good use of waec past questions, Past questions help a lot in passing waec.

WAEC 2019 Registration

2019 Waec registration and exam date has already been decided. Waec 2019 registration begins around November 2018 and ends in January 30th, 2019.  The Waec Examination date for the year 2019 is April 2019.

WHAT IS WAEC eREGISTRATION:

The West African Examinations Council e-Registration System is a user friendly online registration package for the West African Senior School Certificate Examination. It allows School schools in Nigeria to register their candidates online through the Internet.

The WAEC e-Registration service makes registration easier for the schools and also eliminates errors in registration information which are hitherto made on paper and only detected while processing the paper forms by WAEC. Such documents as Timetable and Syllabus for the examination could easily be printed or downloaded by the School Authorities.

PROCEDURE FOR eREGISTRATION:

This manual for waec eRegistration covers the following details:
Ø Payment for the examination
Ø Identification of Examination Officer
Ø Registration of Candidates
Ø Reviewing/Editing of Candidates Information
Ø Generation of Examination Numbers
Ø Downloading of Information
Ø Offline Registration

HOW VISIT WAEC E-REGISTRATION WEBSITE:

Although you want not have to visit the waec portal to do the registration yourself as a student, yet you may want to know how the registration portal looks and the steps your centre take to carry out waec eRegistration.

  • Launch your favourite web browser.
  • Visit http://www.waeconline.org.ng/register/
  • In this website, click on the “May/June Examinations” icon.
  • Your school will have to sign in as new user.
  • The examination enters the necessary details like centre number,candidates waec passport, subject of candidates, name and surname of candidates.
  • Click on the “Checkbox” by the affirmation statement to affirm that all the entries including the attached passport photograph are correct.
  • You can then download syllabus, timetable and registration template.
  • Then the registration process continues.

Rules and Regulations of WAEC Examinations

The following information would be on the website so that candidate could read them before

completing their entries.

(1) Candidates should note that examination fees are not refundable.

(2) Candidates are to start their Registration by emailing their fingerprints.

(3) Entries must be accompanied with good quality (not “wait and get”) passport size photographs.

Entries with unacceptable passport photographs will be rejected.

(4) Registration pin/code purchased in any location can be used for uploading entries from anywhere.

(5) Candidates should study carefully, the information on the website before registration.

(6) Candidates should study the Regulations and Syllabuses as well as the Timetable for the examination which they can download on the website

(7) Candidates who lose their registration pin/code will purchase another card.

(8) All candidates must go to their examination halls in mufti and without arms. No professional uniform of any kind will be allowed in the examination halls.

(9) The entire results of candidates who make more than one entry will be cancelled.

(10) Smoking is not allowed in the examination hall.

(11) Cellular phones and electronic organizers are not allowed in the examination halls.

(12) Involvement in examination malpractices is not allowed in the examination halls.

(13) No request for amendment/correction will be entertained or any information which candidate voluntarily gives at the point of registration after the conduct of the examination.

Related searches:

  • WAEC 2019/2020 Timetable May-June
  • 2019 May/June WAEC Timetable
  • WAEC 2019 Timetable for International Students
  • WAEC 2019 timetable pdf
  • When will 2019/2020 WAEC start
  • Waec timetable 2019
  • When will 2019/2020 WAEC start
  • Waec 2019/20 timetable
  • When is WAEC 2019 starting
  • Waec 2019 Registration date
  • When is WAEC 2019 start

 

Please, kindly share this post if you think it can be helpful to another person, please share it on Twitter, Facebook, Whatsapp or Email it to friends. Use the share buttons, subscribe to our site and get the latest updates directly via your Email!!
6 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published.